Jak, kdy a proč začít s NO POO metodou mytí vlasů

ZAJÍMÁ VÁS ŽIVÁ VLASOVÁ PÉČE? Přihlaste se na webinář, ve které se ZDARMA dozvíte víc. Registrovat se můžete tady.

Že nevíte, co to Živá péče je? Ráda vám povím víc!

Tato metoda vlasové péče bez kosmetiky vychází z tzv. No Poo Method a je doplněna o mé 20leté zkušenosti z kadeřnického salonu. No poo je zkratka anglického no shampoo, ale slovo poo zamená také "hovínko".  Je tedy jasné, že no poo znamená bez šamponu a zároveň bez všech chemických složek, které mohou být označeny jako "poo". Tato metoda je hravá, překvapující, kreativní a definitivně ji můžu označit jako interesantní. Na mytí se používají jen přírodní suroviny, jako jsou bylinky, plody (například kaštany), kořeny (například mydlice), nerosty, ale i mouka, vajíčka, káva a med. Proč ano a proč ne? Čtěte dál a rozhodněte se sami. 

A co na to kadeřník? Jaká byla moje cesta?

  • Když jsem před lety slyšela poprvé o No poo metodě, přišlo mi to popravdě jako blbost a byla jsem vůči této metodě velmi skeptická (ostatně jako většina kadeřníků). Jsme školeni a vzděláváni v oboru téměř výhradně ve spojení s nějakou značkou, která má samozřejmě svoje záměry a to je prosperovat a vychovávat kadeřníky, kteří používají a prodávají jejich produkty. Takže jsem byla školena a učena o výhodách produktů své oblíbené značky a byla jsem jí poměrně věrná. Se značkou SCHWARZKOPF jsem pracovala 14 let.

 

  • Když jsem ale v roce 2014 končila, měla jsem vypěstovanou slušnou alergii na barvy, astmatické záchvaty a dýchací potíže a velmi pravděpodobně poleptány sliznice od amoniaku, který se používá v barvách, melíru i trvalé. Také jsem měla ekzém na rukou, nejvíce mezi prsty a ten se objevoval i přes důkladné mazání rukou. Pochopila jsem, že pochází ze šamponování vlasů. Když jsem viděla podobný ekzém na rukou svého muže, který denně používá gel na vlasy, došlo mi, že i každodenní několikanásobné použití prostředků na stylingování vlasů asi taky nebude "to pravé ořechové". Dala jsem si více než rok pauzu a myslela jsem si, že se už do kadeřnického salonu nevrátím. 

 

  • Po pauze a odpočinku jsem se ale rozhodla jinak. Chtěla jsem využít všech svých zkušeností a předávat je dál! Ale jinak. Už jsem nechtěla být "slepým a loajálním členem" jedné party, ale nezávislá a samostatná kadeřnice, která preferuje celostní přístup k vlasům a ví přesně, co a proč dělá.

 

  • Začala jsem výběrem tehdy poměrně malé a neznámé firmy, která v roce 2018 v ČR začínala distribuovat výrobky firmy s 20letou tradicí v Dánsku. NATULIQUE se řadí mezi firmy využívající tzv. zelenou chemii. Nicméně, pořád chemii. Stále věřím, že pokud víme, co a proč děláme, můžeme občas chemii použít. Nejsem v ničem naprosto radikální, tak ani v tomhle ne. Na druhou stranu se mi čím dál víc líbí myšlenka, že se můžeme chemie co nejvíce zbavit a navrátit se opravdu k téměř 100% přírodním produktům. A o tom je Živá péče. O přírodní, vědomé, udržitelné a celostní péči.  Podporující přirozenou krásu, laskavost a dobrý pocit ze sebe sama.

 

  • Živá péče (jak jsem tuto metodu nazvala) mi natolik učarovala, že jsem se v roce 2020 rozhodla věnovat se šíření této metody mezi více žen online cestou. Zavřela jsem kadeřnický salon a věnuji se tvorbě online kurzů a taky našemu e-shopu.

Musíte se živé péče bát? 

  • Nemusíte! Pokud chcete úplně a zcela vynechat chemii a baví vás hravost, kreativita, zkoumání, a tak trochu i přemýšlení, určitě ráda sáhnete po metodě "No poo". Hledala jsem českou alternativu k ne příliš lichotivému názvu no poo a jako první v ČR jsem začala používat slovní spojení ŽIVÁ PÉČE. Podle mého názoru nádherně vystihuje podstatu této metody. V živé vlasové péči nepoužíváme kosmetiku, ale pouze opravdu 100% přírodní produkty, které často najdete i ve své kuchyni.

 

  • Tato metoda nemusí být složitá, pokud víte, co a jak máte dělat. Je dobré se o ní dozvědět co nejvíc a vyhnout se modelu pokus-omyl. Potřebujete chápat principy péče o vlasy a pokožku a respektovat je. Někomu totiž vyhovuje více vyživujících a pečujících složek ve směsi na vlasy a někdo jiný sahá více po mycích složkách. Díky mým zkušenostem vám umím poradit kombinaci vhodnou právě pro vaše vlasy a pokožku. Ráda vám vaši cestu zjednoduším a pomůžu vám se v této kreativní problematice zorientovat. Tak, abyste si vy sama, intuitivně a na základě nově získaných vědomostí, uměla najít to, co vám 100% vyhovuje. 

 


Kdy a jak můžete začít?

 
  • Klidně hned dnes. Třeba tímto webinářem ZDARMA, kde s vámi sdílím 3 tajemství luxusních vlasů, které vám ale v luxusním salonu neřeknou. Na ten se určitě podívejte. Ať už koketujete s bezšamponovou metodou nebo hledáte jakkoli šetrnější způsob vlasové péče.

 

  • Pokud je na vás péče bez kosmetiky ještě velká divočina a zároveň víte, že už nechcete používat chemický šampon, zvolte šetrný, co nejvíce přírodní šampon a kondicionér a nepoužívejte na vlasy příliš mnoho stylingu (nejlépe žádný).

 

  • Pokud jste dlouho používala šampony a kondicionéry plné chemie a silikonů, je možné, že začátky nebudou jednoduché. Je potřeba zjistit v jakém jsou vlasy stavu a trpělivě počkat, až vlasy odrostou. Nemusí to znamenat, že vlasy nebudou pěkné hned. Pokud jste používala minimum chemie, přejdete na živou péči zcela jednoduše, přirozeně a bez problémů. Vaše vlasy budou týden za týdnem vypadat lépe a lépe.  

Jaký je rozdíl mezi obyčejným a  přírodním šamponem?

 

V tomto článku srovnávám dva „obyčejné“ běžné šampony z drogerie a dva „zdravé“ šampony. Jednak srovnáme ty dva zástupce ze dvou kategorií a jednak uvidíme rozdíl mezi obyčejným a přírodním. 


Co vám mohu doporučit?

 

  • Na šetrné, ale zároveň hloubkové mytí doporučujeme naše Reeshi nebo Amsha bylinky, které myjí a zároveň pečují. Více o ajurvédských bylinkách, srovnání a použití najdete na našem webu. Podívejte se také na reference našich spokojených zákaznic.

 

  • Krásně pečující směs, která ale také dokáže umýt vlasy, je Cashi. V této variantě dominuje Cassia, která vlasy i pokožku posiluje podobně jako henna, ale bez barevného výsledku. Nemusí se jí tak bát ani blondýnky, či stříbrovlásky. Pozor jen, pokud jste platinově odbarvená. Silně odbarvený a chemicky narušený vlas může reagovat nepěknou změnou odstínu.

 

  • Vlasy před nanesením kašiček důkladně namočte a prodrbejte, uvolníte tak maz, nečistoty a spláchnete z vlasů povrchový prach. Teprve potom nanášejte mycí směs a to v dostatečném množství, nešetřete.

 

  • Na mastnější pokožku můžete vyzkoušet marocký jíl, který ale pravděpodobně ukáže skutečnou kvalitu vlasů" a pokud máte vlasy narušené třeba zesvětlováním či syntetickým barvením, dost pravděpodobně vám budou dost nepříjemně elektrizovat. 

 

  • Můžete umýt vlasy i sodou, abyste je hloubkově vyčistili. Nepoužívejte ji ale opakovaně, soda je silně zásaditá a při opakovaném používání, a v silné koncentraci, nedělá pokožce ani vlasům dobře. Stejnou službu a bez podráždění pokožky, vám udělá Reetha. Mýdlové ořechy, které obsahují saponiny a dokáží vlasy napěnit a dokonale umýt, jako šampon.

 

  • Naučte se k mytí vlasů přistupovat jiným způsobem, není to „šup-šup", budete potřebovat trošku více času a přemýšlení. Cestu vám hodně zjednoduší Velký průvodce živou péčí, ve kterém najdete praktické rady a tipy k živé péči. Mám pro vás mimo jiné popis a vysvětlení jednotlivých ingrediencí (surovin), které můžete v živé péči použít. Dozvíte se kdy, k čemu a jak je nejlépe využít. Naučím vás, jak si můžete vyrobit živý šampon z plodů a bylin. Více informací o průvodci najdete zde. Knížka je momentálně ve zvýhodněné nabídce ve startovacích balíčcích i s vybranými produkty Živé péče. Neváhejte a vyberte si ten svůj ještě dnes!
 
 

Autor: Hana Moneam

Tuto stránku můžete volně šířit, vždy ale s odkazem na zdroj. Děkujeme!