Jak a proč začít s NO POO metodou mytí vlasů

No poo je zkratka anglického no shampoo, ale slovo poo zamená také "hovínko". Je tedy jasné, že no poo znamená bez šamponu a zároveň bez všech chemických složek, které mohou být označeny jako "poo". Tato metoda je hravá, překvapující, kreativní a definitivně ji můžeme označit jako interesantní. Na mytí se používají jen přírodní suroviny, jako jsou bylinky, plody, mouka, žloutky, zemina a podobně. Proč ano a proč ne? Čtěte dál a rozhodněte se sami. 

Co na to kadeřník?

 • Když jsem před lety slyšela poprvé o No poo metodě, přišlo mi to popravdě jako blbost a byla jsem vůči této metodě velmi skeptická (ostatně jako většina kadeřníků). Jsme školeni a vzděláváni v oboru téměř výhradně ve spojení s nějakou značkou, která má samozřejmě svoje záměry a to je prosperovat a vychovávat kadeřníky, kteří používají a prodávají jejich produkty. Takže jsem byla školena a učena o výhodách produktů své oblíbené značky a byla jsem jí poměrně věrná. Se značkou SCHWARZKOPF jsem pracovala 14 let.
 • Když jsem ale v roce 2014 končila, měla jsem vypěstovanou slušnou alergii na barvy, astmatické záchvaty a dýchací potíže a velmi pravděpodobně poleptány sliznice od amoniaku, který se používá v barvách, melíru i trvalé. Také jsem měla ekzém na rukou, nejvíce mezi prsty a ten se objevoval i přes důkladné mazání rukou a já jsem pochopila, že pochází ze šampónování vlasů. Když jsem viděla podobný ekzém na rukou svého muže, který denně používá gel na vlasy, pochopila jsem, že i každodenní několikanásobné použití prostředků na stylingování vlasů asi taky nebude "to pravé ořechové. Dala jsem si více než rok pauzu (odletěla jsem do Egypta, kde jsem nepracovala a dovolila jsem si jen tak plout na vlně života s tím, že počkám, co mi přinese) a myslela jsem si, že se už do kadeřnického salonu nevrátím. 
 • Po pauze a odpočinku jsem se ale rozhodla jinak. Chci využít všech svých zkušeností a předávat je dál! Ale jinak. Už nechci být "slepým a loajálním členem" jedné party, ale chci být nezávislá a samostatná kadeřnice, která preferuje celostní přístup k vlasům a ví přesně co a proč dělá.
 • Jako krok číslo jedna byl výběr poměrně malé firmy, která tady v ČR začínala distribuovat svoje výrobky, ale má již 20-ti letou tradici v Dánsku, odkud pochází. NATULIQUE se řadí mezi firmy využívající tzv. zelenou chemii. Nicméně, pořád chemii. Stále věřím, že pokud víme co a proč děláme, můžeme občas chemii použít, nejsem v ničem naprosto radikální, tak ani v tomhle ne. Na druhou stranu se mi čím dál víc líbí myšlenka, že se můžeme chemie co nejvíce zbavit a navrátit se opravdu k téměř 100% nature produktům. A o tom tato stránka je. O přírodní kráse a přirozenosti.

Jaký je rozdíl mezi obyčejným a  přírodním šamponem?

V tomto článku srovnáváme dva „obyčejné“ běžné šampony z drogerie a dva „zdravé“ šampony. Jednak srovnáme ty dva zástupce ze dvou kategorií a jednak uvidíme rozdíl mezi obyčejným a přírodním. 


Proč zvolit nebo nezvolit No poo metodu?

 • Pokud chcete úplně a zcela vynechat chemii a baví vás hravost, kreativita, zkoumání a tak trochu i přemýšlení, určitě ráda sáhne po metodě "No poo". V překladu jde o krásnou slovní hříčku, která vznikla z anglického No (bez) shampoo (šamponu). Poo navíc z angličtiny znamená "hovínko", a to byste na sebe určitě patlat nechtěli. :) 

 

 • Hledala jsem českou alternativu k názvu no poo a začala jsem používat slovní spojení ŽIVÁ PÉČE, které podle mého názoru nádherně vystihuje podstatu této metody.

 

 • Pokud žijete ve spěchu a nemáte chuť příliš se zamýšlet nad celostním přístupem k metodě no poo, nemusíte být úplně spokojena. Může vám něco nesednout, chybět či dokonce přebývat. V tomto případě se netrapte a sáhněte po šamponech, které obsahují jen takové složky, které se pohybují ve známkování na úrovní 1-2. Taková opravdu citlivá péče o vlasy s vysokým podílem prospěšných látek, může být někdy lepší, než špatně uchopená živá péče. Zvláště v případě, že máte synteticky barvené a odbarvené vlasy, ty opravdu potřebují speciální péči a mytí moukou jim nestačí! 

 

 • Tato metoda není nijak zvlášť složitá, ale není ani úplně jednoduchá. Potřebujete chápat principy péče o vlasy a pokožku a respektovat je. Někomu totiž vyhovuje více vyživujících a pečujících složek ve směsi na vlasy a někdo jiný sahá více po mycích složkách. Asi vám nikdo na 100% neporadí, která kombinace na mytí vlasů je pro vás dokonalá, ale můžeme vám pomoct se v této kreativní problematice aspoň trochu zorientovat. Komplexní a ucelené informace najdete v online kurzu, který jsem na základě všech svých zkušeností vytvořila. Kurzem prošlo v tzv. beta verzi téměř 500 žen a 222 z nich se aktivně zapojilo do jeho konečné podoby tím, že mi poskytovali průběžně zpětnou vazbu. Kurz je tak opravdu vychytaný a vymazlený.

Jak začít?

 • Pokud si chcete nejprve vše nastudovat, ale už nechcete používat váš chemický šampon, zvolte na první dobu šetrný, co nejvíce přírodní šampon a kondicionér a nepoužívejte na vlasy příliš mnoho stylingu (nejlépe žádný).

 

 • Pokud jste dlouho používaly šampony a kondicionéry plné chemie a silikonů, je možné, že začátky nebudou jednoduché. Je potřeba zjistit v jakém jsou vlasy stavu a trpělivě počkat, až vlasy odrostou. Není ale podmínkou, že vlasy nebudou pěkné hned. Pokud jste používaly minimum chemie, přejdete na no poo zcela přirozeně a vlasy budou týden za týdnem vypadat lépe a lépe.  

 

 • Pokud jste rozhodnutá a jdete do živé péče hned, doporučila bych v první fázi umytí vlasů sodou, aby jste vlasy hloubkově vyčistily (nepoužívejte ale dlouho, soda je silně zásaditá, při opakovaném používání a v silné koncentraci, nedělá pokožce ani vlasům dobře).

 

 • Můžete také použít marocký jíl, který pravděpodobně ukáže "skutečnou kvalitu vlasů" a pokud máte vlasy narušené třeba zesvětlováním či syntetickým barvením, dost pravděpodobně vám budou dost nepříjemně elektrizovat. 

 

 • Na šetrné hloubkové mytí doporučujeme naše Reeshi bylinky, které myjí a zároveň pečují. Více o ajurvédských bylinkách, srovnání a použití najdete na našem webu.

 

 • Vlasy i v tomto případě hodně namáčejte a prodrbejte už před nanesením mycí složky, uvolníte tak maz, nečistoty a spláchnete z vlasů povrchový prach. Teprve potom nanášejte mycí směs a to v dostatečném množství, nešetřete.

 

 • Naučte se k mytí vlasů přistupovat jiným způsobem, není to „šup-šup", budete potřebovat trošku více času a přemýšlení. A nebo se rovnou přihlaste do online kurzu, kde vám všechno podrobně ukážu.
 
 
 

Autor: Hana Moneam

Tuto stránku můžete volně šířit, vždy ale s odkazem na zdroj. Děkujeme!

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací zde.