Jak a proč začít s NO POO metodou mytí vlasů

No poo je zkratka anglického no shampoo, ale slovo poo zamená také "hovínko". Je tedy jasné, že no poo znamená bez šamponu a zároveň bez všech chemických složek, které mohou být označeny jako "poo". Tato metoda je hravá, překvapující, kreativní a definitivně ji můžeme označit jako interesantní. Na mytí se používají jen přírodní suroviny, jako jsou bylinky, plody, zemina a podobně. Proč ano a proč ne? Čtěte a rozhodněte se sami. 

Co na to kadeřník?

 • Když jsem před lety slyšela poprvé o No poo metodě, přišlo mi to popravdě jako blbost a byla jsem vůči této metodě velmi skeptická (ostatně jako většina kadeřníků). Jsme školeni a vzděláváni v oboru téměř výhradně ve spojení s nějakou značkou, která má samozřejmě svoje záměry a to je prosperovat a vychovávat kadeřníky, kteří používají a prodávají jejich produkty. Takže jsem byla školena a učena o výhodách produktů své oblíbené značky a byla jsem jí poměrně věrná. Se značkou SCHWARZKOPF jsem pracovala 14 let.
 • Když jsem ale v roce 2014 končila, měla jsem vypěstovanou slušnou alergii na barvy, astmatické záchvaty a dýchací potíže a velmi pravděpodobně poleptány sliznice od amoniaku, který se používá v barvách, melíru i trvalé. Také jsem měla ekzém na rukou, nejvíce mezi prsty a ten se objevoval i přes důkladné mazání rukou a já jsem pochopila, že pochází ze šampónování vlasů. Když jsem viděla podobný ekzém na rukou svého muže, který denně používá gel na vlasy, pochopila jsem, že i každodenní několikanásobné použití prostředků na stylingování vlasů asi taky nebude "to pravé ořechové. Dala jsem si více než rok pauzu (odletěla jsem do Egypta, kde jsem nepracovala a dovolila jsem si jen tak plout na vlně života s tím, že počkám, co mi přinese) a myslela jsem si, že se už do kadeřnického salonu nevrátím. 
 • Po pauze a odpočinku jsem se ale rozhodla jinak. Chci využít všech svých zkušeností a předávat je dál! Ale jinak. Už nechci být "slepým a loajálním členem" jedné party, ale chci být nezávislá a samostatná kadeřnice, která preferuje celostní přístup k vlasům a ví přesně co a proč dělá.
 • Jako krok číslo jedna byl výběr poměrně malé firmy, která tady v ČR začínala distribuovat svoje výrobky, ale má již 20-ti letou tradici v Dánsku, odkud pochází. NATULIQUE se řadí mezi firmy využívající tzv. zelenou chemii. Nicméně, pořád chemii. Stále věřím, že pokud víme co a proč děláme, můžeme občas chemii použít, nejsem v ničem naprosto radikální, tak ani v tomhle ne. Na druhou stranu se mi čím dál víc líbí myšlenka, že se můžeme chemie co nejvíce zbavit a navrátit se opravdu k téměř 100% nature produktům. A o tom tato stránka je. O přírodní kráse a přirozenosti.

Jaký je rozdíl mezi obyčejným a  přírodním šamponem?

V tomto článku srovnáváme dva „obyčejné“ běžné šampony z drogerie a dva „zdravé“ šampony. Jednak srovnáme ty dva zástupce ze dvou kategorií a jednak uvidíme rozdíl mezi obyčejným a přírodním. 


Proč zvolit nebo nezvolit No poo metodu?

 • Kdo chce úplně a zcela vynechat chemii a baví ho hravost, kreativita, zkoumání a tak trochu i přemýšlení, určitě rád sáhne po metodě "No poo". V překladu jde o krásnou slovní hříčku, která vznikla z anglického No (bez) shampoo (šamponu). Poo navíc z angličtiny znamená "hovínko", a to byste na sebe určitě patlat nechtěli. :)
 • Tato metoda není nijak zvlášť složitá, ale není ani úplně jednoduchá. Potřebujete chápat principy péče o vlasy a pokožku a respektovat je. Někomu totiž vyhovuje více vyživujících a pečujících složek ve směsi na vlasy a někdo jiný sahá více po mycích složkách. Asi vám nikdo na 100% neporadí, která kombinace na mytí vlasů je pro vás dokonalá, ale můžeme vám pomoct se v této kreativní problematice aspoň trochu zorientovat. 
 • Na druhou stranu, pokud žijete ve spěchu a nemáte chuť příliš se zamýšlet nad celostním přístupem k metodě no poo, můžete být dříve či později nespokojeny. Může vám něco nesednout, chybět či dokonce přebývat. V tomto případě se netrapte a sáhněte po šamponech, které obsahují jen takové složky, které se pohybují ve známkování na úrovní 1-2. Taková opravdu citlivá péče o vlasy s vysokým podílem prospěšných látek, může být někdy lepší, než špatně uchopené No poo. Zvláště v případě, že máte synteticky barvené a odbarvené vlasy, ty opravdu potřebují speciální péči a mytí moukou jim nestačí! 

Jak začít?

 • Pokud jste dlouho používaly šampony a kondicionéry plné chemie a silikonů, je možné, že začátky nebudou jednoduché. Je potřeba vlasy detoxikovat a vydržet první týdny nebo možná měsíce, kdy vlasy nemusí vypadat dobře. Ale není to podmínkou, pokud jste používaly minimum chemie, přejdete na no poo zcela přirozeně a vlasy týden za týdnem budou vypadat lépe a lépe. 

 

 • Pokud si chcete nejprve vše nastudovat, ale už nechcete používat váš chemický šampon, zvolte na první dobu šetrný, co nejvíce přírodní šampon a kondicionér a nepoužívejte příliš mnoho (nejlépe žádný) stylingu na vlasy. 

 

 • Pokud jste rozhodnutá a jdete do No poo hned, doporučila bych v první fázi umytí vlasů sodou, aby jste vlasy hloubkově vyčistily (nepoužívejte ale dlouho, soda je silně zásaditá, při opakovaném používání a v silné koncentraci, nedělá pokožce ani vlasům dobře).

 

 • Můžete také použít marocký jíl, který pravděpodobně ukáže "skutečnou kvalitu vlasů" a pokud máte vlasy narušené třeba zesvětlováním či syntetickým barvením, dost pravděpodobně vám budou dost nepříjemně elektrizovat. 

 

 • Na šetrné hloubkové mytí doporučujeme naše Reeshi bylinky, které myjí a zároveň pečují. Více o ajurvédských bylinkách, srovnání a použití najdete na našem webu.

 

 • Naučte se k mytí vlasů přistupovat jiným způsobem, není to "šup-šup", budete potřebovat více času a přemýšlení. 

 

 • Vlasy i v tomto případě hodně namáčejte a prodrbejte už před nanesením mycí složky, uvolníte tak maz, nečistoty a spláchnete z vlasů povrchový prach. Teprve potom nanášejte mycí směs a to v dostatečném množství, nešetřete.

Kdy potřebuji vlasový detox?

 • Když přecházíte z chemických přípravků (nánosy dělají hlavně laky, tužidla apod.) na přírodní metody. 
 • Když se vaše pokožka více mastí a není příliš přesušená a pokud nemáte příliš poškozené, nebo od přírody suché vlasy. Těm mytí sodou nesvědčí! 
 • Když cítíte, že je vlas něčím obalený, případně voskový, jakoby stále mastný a "špinavý".
 • Když jste se delší dobu pohybovala ve "špinavém prostředí", což může být i Praha. Jednou za čas je dobré udělat "generální očistu".
 • Když jste byla nemocná, brala léky a nebo třeba i antikoncepci. 

 

Jak detoxikovat vlasy?

 • Nejlepší způsob, jak vlasy hloubkově klarifikovat/vyčistit je použít zásaditý přípravek. V kadeřnickém průmyslu se k tomu používají tzv. čistící šampony, které mají zásadité pH, v no poo metodě udělá tu samou službu soda, případně i low po a určité druhy vlasového mýdla. Jak na to?
 • Na běžné mytí sodou se doporučuje začínat s jednou polévkovou lžící sody na 250 ml vody. S tímto množstvím můžete začít a uvidíte, zda vám bude vyhovovat (stačit). Pokud máte mastnější vlasy, můžete sodu používat opakovaně, ale nechte mezi mytím rozestup 4-5 dní (nejméně 96 hodin). Pokaždé uberte malé množství sody a je možné, že se časem dostanete nenásilnou metodou až k mytí vlasů obyčejnou vodou. 
 • Soda nefunguje moc dobře v kombinaci s tvrdou vodou, pokud se jí nechcete vzdát, vodu si pokaždé převařte, nebo použijte destilovanou.
 • Pokud si chcete udělat hloubkovější detox použijte minimálně 4-6 sáčků sody (60-100 gr) do cca 2 litrů vody. Nasypte sodu do hrníčku a zalijte téměř vřelou vodou, ale dejte si bacha, ať si neublížíte  rozpusťte a dolijte studenou vodou. Nalijte do velké láhve (opravdu aspoň litr a půl, raději dva) a dolijte vodou tak, aby jste vytvořila příjemnou mycí teplotu. Ve sprše nebo vaně si pořádně namočte vlasy, už v tomto kroku si masírujte pokožku, aby se uvolnila jak špína, maz a prach, tak i pokožka od kosti. Poté začněte postupně lít roztok na pokožku hlavy. Přestaňte, jakmile vám teče z vlasů (řekla bych tak po prvních 3 dcl) a začněte v první fázi šetrně, ale důkladně masírovat pokožku. Po chvíli přilijte další cca 3 dcl a pokračujte. Můžete šetrně "mačkat" i vlasy, ale "nezašmodrchávejte" je zbytečně do sebe. Pokračujte tak stále dokola, dokud vám z vlasů neteče zcela čistá voda a necítíte na dotek, že jsou čisté (to poznáte!). Pokud máte stále pocit voskových vlasů, nebo vám z nich teče kalná voda, či pěna, udělejte si další dávku a pokračujte až do úplného vyčištění vlasů.
 • Po této silně čistící kůře musí následovat vyrovnání pH a uzavření vlasu. To musíme udělat silně kyselým přípravkem, jako například směsí vody a jablečného octa nebo citronu. Případně ibiškovým čajem s citronem. Doporučené pH "kyseliny" je min 3,5 (citronová šťáva má pH 2,4). Nechte minimálně 3-5 minut (možná raději i 10) minut působit a pak opláchněte chladnou vodou.
 • Doporučila bych ještě po detoxu udělat kyselou kůru na vlasy, která se nechá v teple cca 30 minut působit. Jednak zbaví vlasy minerálů, které máme všichni ve vodě, za další vyrovná pH po silně zásadité kůře a navíc dodá vlasům život s pomocí antioxidantů a vitamínů. Můžete to udělat několika způsoby. Například smícháním vitamínu C, ibišku, vitamínu E a rostlinného kolagenu. Případně povařit 2 kyselá jablíčka v ibiškovém výluhu a přidat do nich vitamín C a E (ten znásobuje účinnost vitamínu C). Tuto masku naneste na vlasy, zabalte do igelitu a do ručníku a nechejte působit cca 30 minut. Opláchněte vodou. Zábal z vitamínu C doporučuji i tehdy, pokud máte zanesené vlasy, chcete se rychleji zbavit barvy, nebo máte-li tvrdou vodu.
 • Nicméně i "obyčejný" jablečný ocet udělá skvělou práci! Doporučuji opravdu nechat 3-5 minut působit a spláchnout chladnější vodou. 

Čím tedy můžete vlasy umývat?

 • Žitná mouka - chlebovou, nejlépe hladkou (můžete zkusit i rýžovou, kukuřičnou nebo kokosovou), ale nikdy NEpoužívejte normální pšeničnou mouku! Ta je k mytí vlasů absolutně nevhodná.
 • Tento způsob si mnoho žen zamilovalo a vyhovuje jim pro svou jednoduchost. Hodí se spíše na jemné, mastící se vlasy. Ale může být problematický u vlasů, které jsou chemicky narušené barvou či zesvětlením a nedoporučuji dlouhodobě zůstat jen u něj. 
 • Žitná mouka obsahuje mnoho vitamínů A, B1, B2, B3, B5, B6, B12, E a vitamín K. Mimo jiné obsahuje také betakaroten, lutein, proteiny a omega-3 mastné kyseliny. Dále obsahuje fytonutrienty (rostlinné živiny) jako jsou lignany (mohou se chovat jako antioxidanty), fenolické kyseliny, kyseliny fytové, rostlinné steroly a saponiny. V žitné mouce se také dá nalézt stopové množství minerálů jako je vápník, draslík, mangan, selen a zinek.
 • Tyto blahodárné složky podporují růst vlasů a regeneraci vlasové pokožky. Z obsažených vitamínů hraje významnou roli především vitamín B5 neboli kyselina pantothenová. Panthenol je nezbytný pro udržení zdravé pokožky a krásných vlasů a nehtů. Jeho nedostatek se projevuje ztrátou elasticity a šupinatěním vlasové pokožky. Absence pantenolu se u vlasů projevuje ztrátou lesku a zvýšenou lámavostí. Žitná mouka má přirozeně dokonalé rovnovážné pH, přibližně 5,5, což je stejné pH jako pH vlasů. To je jeden z hlavních důvodů proč velmi často nahrazuje právě jedlou sodu. Žitná mouka tak vlasy nevysušuje ani nenarušuje přirozenou lipidovou bariéru vlasů a vlasové pokožky. 
 • Po mouce můžete, ale nemusíte použít oplach například z octa a vody nebo heřmánku, kopřiv či jiných bylin. Oplachy doporučuji, dodávají vlasům výživu, lesk, vláčnost a lesk.

 

 • Žloutky - případně směsí vajíčka a dalších látek. 
 • Vejce je skvělé nejen na vlasy díky vysokém obsahu kvalitních bílkovin. Proteiny jsou zdrojem energie. Jejich hlavní rolí je buněčný růst a regenerace. Proteiny podporují růst vlasů, vlasů, nehtů, kůže, ale také správnou funkci životních orgánů, tj. srdce, ledvin a jater. Proteiny získané z vajec obsahují vyvážené množství aminokyselin nezbytných pro zdraví organismu.
 • Vejce obsahují mimo jiné více než 11 základních vitamínů a minerálů: Selen, kyselina listovou, vápník., cefalin, fosfolipid, lecitin, kyselinu panthenolovou, vitamín B12, vitamín A, jód, vitamín E, fosfor, železo, thiamin, zinek. 
 • Žloutek sám o sobě má výborné mycí schopnosti a používá se výborně na vymytí olejového zábalu. Na "normální" mytí stačí 1-2 žloutky, na vymytí olejů použijte cca 4-5 žloutků. Dejte je do půl litrové lahve (nejlépe plastová se savičkou) a zřeďte vodou. Protřepte a naneste rovnoměrně s pomocí savičky tuto koncentrovanou směs (cca 1/3) na několik míst na hlavě. Nanášejte na předtím hodně spláchnuté a posléze vyždímané vlasy tak, aby se směs z počátku moc nezředila. Masírujte pokožku stejně, jako když používáte šampon. Do láhve znovu dolijte vodu a znovu přidejte na hlavu. V průběhu mytí by měly žloutky hodně pěnit, jako to dělá šampon.
 • Jakmile ke žloutkům cokoli přidáte (bílek, med,citron...) umyje, ale ztratí možnost pěnit. Lecitin ve žloutcích sice mastnotu za pomoci emulgace vymyje i tak, ale právě ta hustá pěna pomůže umytí opravdu důkladnému, jelikož se, podobně, jako u šamponu, dostane všude. 
 • Po použití žloutků nemusíte, ale můžete udělat neutralizování kyselým roztokem. Můžete ještě použít jako kondicionér med nebo agáve sirup. Na oplach můžete použít například kávu, citronovou šťávu ve vodě, ibiškový výluh či čaj, heřmánkový odvar, kopřivový čaj a podobně. Funkci přírodních kondicionérů popisujeme v samotné sekci.
 • Můžete také vyzkoušet směs vajíčko + med + citron nebo vajíčko + med + káva (voda). I tady postupujte podobně, jako při mytí šamponem, ale směs nevytvoří bohatou pěnu jako samotné žloutky.
 • Nemusíte se bát teplé vody, mě samotné se nikdy nestalo, že by se vajíčko srazilo a používám opravdu velmi příjemně teplou vodu. Srážlivost vejce bývá až klem teploty 60 stupňů Celsia.
 • Nelekněte se typické "vůně" po vajíčku, pro někoho velmi nepříjemné. Pro zmírnění použijte například 1-2 kapky esenciálního oleje do vaší mycí směsi nebo přidejte ještě skořici či hřebíček, případně sušený zázvor.

 

Kvásek - ten se používá stejně, jako kašička z mouky a vody a měl by být pro pokožku ještě přijatelnější a přínosnější, než jen směs mouka + voda.

 • Jíly - k mytí se hodí hlavně marocký jíl. Pozor, chemicky upravené vlasy po jeho použití dost elektrizují, ale velmi se hodí k detoxikaci a účinnému mytí hlavně v počátcích no poo.
 • Bylinné prášky reetha a shikakai, ostatní prášky se používají spíše jako péče. 
 • REETHA (indické mýdlové ořechy) je ideální pro jemné, bezmýdlové mytí vlasů i těla. Můžete jej používat namísto šampónů, mýdla a sprchových gelů. Reetha totiž obsahuje velké množství přírodních saponinů. Reetha účinně čistí a myje, aniž by negativně ovlivňovala ochranný kyselý plášť vlasové pokožky a její mazové funkce. Může ale mít lehce zásadité pH a je dobré po ní použít kyselý oplach. Vašim vlasům dodá objem, nadýchanost a přirozený lesk. Navíc má antibakteriální účinky. Je ideální pomocí zejména v případě mastných vlasů. Reetha představuje nejpřírodnější způsob mytí vlasů a těla, s obsahem saponinů. Podrobný popis mytí reethou najdete v samostatném článku.

 • SHIKAKAI působí proti svědění pokožky hlavy a proti lupům. Posiluje vlasové kořínky a stimuluje růst vlasů. Shikakai má nízkou hodnotu pH a nenarušuje přirozenou ochrannou vrstvu pokožky hlavy. Vlasy zároveň obalí ochrannou vrstvou. Předchází třepení konečků vlasů. Obsahuje přírodní saponiny a vlasy čistí. Vašim vlasům dodá lesk a objem, vlasy jsou po aplikaci shikakai poddajné a snadno rozčesatelné. 
 • Prášky ZE SMĚSI BYLIN jsou sestaveny podle tradiční ajurvédské receptury. Jedná se o jedinečnou směs mnoha jemně rozemletých bylin, která je určená pro mytí vlasů a pokožky hlavy,  absolutně přírodní cestou. Směs ajurvédských bylin zároveň o vlasy intenzivně pečují, vyživují je a ochraňují. Vlasy jsou po umytí hedvábně hebké, pevnější a mají výrazně větší objem. 

  Směs ajurvédských bylin tak představuje ideální mycí a ošetřující prostředek, zejména v případě jemných vlasů. Kromě reethy (indických mýdlových ořechů) obsahuje např. shikakaiamlubhringaraj nebo neem, rostliny se silným účinkem na kvalitu a zdraví vlasů. Tyto rostliny posilují vlasové kořínky a strukturu vlasů, působí proti vypadávání vlasů, předcházejí šedivění vlasů, působí proti lupům a různým kožním problémům. Reetha a shikakai obsahují přírodní saponiny a čistí tak intenzivně vlasy a vlasovou pokožku. Tato receptura dodává vlasům výrazný objem a lesk.

  Bylinná směs Cashi je vhodná pro všechny, kdo jsou nejen alergičtí na chemické látky, ale hledají šetrnou a účinnou alternativu k šamponu. Jeho obsahem jsou pouze účinné rostliny, neobsahuje absolutně žádné další složky. Vlasy myje velice jemně, avšak účinně. Díky svému jemnému složení představuje zároveň výborný dětský šampón.

 • Bylinky, výluhy, vývary - například vývar z kaštanů má skvělé mycí schopnosti. Dále to může být vývar z mydlice lékařské, svařený společně s pšeničnými otrubami. Je mnoho dalších způsobů, jak si můžeme umývat vlasy, tohle je jen začátek :)

 

 


Jak o vlasy pečovat? Co mohu použít místo kondicionéru?

PÉČE PO MYTÍ (kondicionéry, masky, kúry s účinky kondicionéru):

 • Kyselý oplach je nutné použít po mytí sodou a vhodné po mytí marockým jílem, tedy po látkách se zásaditějším pH. Může to být klasický oplach ve formě roztoku jablečného octa nebo citronu, ale použít se dá cokoliv s kyselejším pH podle dalších požadovaných účinků, např. káva, nálev z květů ibišku atd. nebo místo oplachu zvolit jinou kúru, než oplach, která má mimo jiné i funkci srovnání pH, např. med či aloe vera gel. Po mytí látkami s kyselejším pH se nic dalšího používat nemusí, ale samozřejmě může, např. octový oplach vlasy ještě dočistí.
 • Nejlepší náhražkou kondicionéru v nesmývací formě je odvar z kořene proskurníku (vaří se dvacet minut a následně nechává louhovat do dalšího dne). Obsahuje slizové látky, které se chovají podobně, jako silikony v syntetických přípravcích, pokrývají a uhlazují vlasové vlákno a činí vlasy hebkými a lesklými. Na rozdíl od silikonů ale vlasy nedusí, naopak - jsou prodyšné a léčivé, navíc jde o humektant. Odvar je také účinným rozčesávačem.
 • Dalším kondicionérem, resp. maskou, je mleté semeno pískavice řeckého sena. To se důkladně rozmíchá (případně rozmixuje, protože se v něm rády tvoří hrudky) s teplou vodou na hladkou kaši, nanese na lehce (ručníkem) vysušené vlasy po umytí a zabalí pod igelit. Nechává se působit ideálně hodinu, ale případně lze i méně. Pískavice je velice prospěšná jak pro vlasové vlákno, tak pro vlasovou pokožku, podporuje růst vlasů a působí proti vypadávání, léčí lupy, ekzémy a jiné problémy vlasové pokožky a vlasy vyživuje rostlinnými proteiny, činí je hebkými a posílenými. Taky je krásně provoní, voní trochu jako javorový sirup - nádherná magická vůně, která se podle mě hodí hlavně pro podzimní a zimní období. Slizové látky, které potahují vlas zvláčňujícím filmem, má například i květ bezu - sušený se zalije vroucí vodou jak čaj a nechá pár hodin louhovat, květy se před zcezením můžou i vymačkat, čímž se uvolní maximum látek. 
 • Humektanty: Jde o látky, které dokážou vyrovnávat vlhkost uvnitř vlasu s vlhkostí okolního vzduchu a tím ve vhodných podmínkách vlasy hydratovat. Pozor, pokud se používají v období či prostředí s nízkou vzdušnou vlhkostí, z vlasů naopak vlhkost odvádí a vysušují je, neměly by se také používat v zimě, kdy je zvýšená hydratace ve vlasu nežádoucí kvůli hrozícímu poškození mrazem (v zimě je daleko lepší hydratovat používáním olejů). Humektant je např. medaloe vera gel či již zmíněný kořen proskurníkuMed i aloe vera můžete přidat jak do masek, tak rovnou do mycí směsi.
 • Oleje - na zábaly a hloubkovou hydrataci doporučujeme kokosový nebo avokádový olej, jako lehčí forma ošetření vlasů slouží jojobový nebo arganový olej. Oleje vždy nanášíme na vlhké vlasy, tím uvnitř uzamkneme vodu a zároveň vlasy ochraňujeme před nepříznivými vlivy okolí. Jako podpora růstu vlasů slouží ricinový olej, ten nepoužívejte samotný, ale přidejte ho například do jiného oleje, zábalu nebo amly. 
 • AMLA představuje vynikající, absolutně přírodní kondicionér po mytí vlasů. Vlasům dodává výjimečný objem a lesk. Zároveň vlasy intenzivně čistí. Prášek AMLA je přírodní zdroj vitamínu C a zásobuje vlasové kořínky základními živinami. Ovoce amla patří mezi plody s vůbec nejvyšším obsahem vitamínu C. Vyživující látky obsažené v amle působí proti vypadávání a šedivění vlasů. Pravidelná aplikace pomáhá vlasům udržet si svoji přirozenou barvu a lesk. Amla nezasahuje do ochranné vrstvy vlasů, je vysoce účinná proti volným radikálům, jedná se o velmi silný antioxidant. Pokožka hlavy zůstává díky amle pružná a svěží. 
 

Autor: Hana Moneam

Tuto stránku můžete volně šířit, vždy ale s odkazem na zdroj. Děkujeme!

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací zde.