Jak, kdy a proč začít s NO POO metodou mytí vlasů

No poo je zkratka anglického no shampoo, ale slovo poo zamená také "hovínko". Je tedy jasné, že no poo znamená bez šamponu a zároveň bez všech chemických složek, které mohou být označeny jako "poo". Tato metoda je hravá, překvapující, kreativní a definitivně ji můžu označit jako interesantní. Na mytí se používají jen přírodní suroviny, jako jsou bylinky, plody (například kaštany), kořeny (například mydlice), nerosty, ale i mouka, vajíčka, káva a med. Proč ano a proč ne? Čtěte dál a rozhodněte se sami. 

A co na to kadeřník? Jaká byla moje cesta?

 • Když jsem před lety slyšela poprvé o No poo metodě, přišlo mi to popravdě jako blbost a byla jsem vůči této metodě velmi skeptická (ostatně jako většina kadeřníků). Jsme školeni a vzděláváni v oboru téměř výhradně ve spojení s nějakou značkou, která má samozřejmě svoje záměry a to je prosperovat a vychovávat kadeřníky, kteří používají a prodávají jejich produkty. Takže jsem byla školena a učena o výhodách produktů své oblíbené značky a byla jsem jí poměrně věrná. Se značkou SCHWARZKOPF jsem pracovala 14 let.

 

 • Když jsem ale v roce 2014 končila, měla jsem vypěstovanou slušnou alergii na barvy, astmatické záchvaty a dýchací potíže a velmi pravděpodobně poleptány sliznice od amoniaku, který se používá v barvách, melíru i trvalé. Také jsem měla ekzém na rukou, nejvíce mezi prsty a ten se objevoval i přes důkladné mazání rukou. Pochopila jsem, že pochází ze šampónování vlasů. Když jsem viděla podobný ekzém na rukou svého muže, který denně používá gel na vlasy, došlo mi, že i každodenní několikanásobné použití prostředků na stylingování vlasů asi taky nebude "to pravé ořechové. Dala jsem si více než rok pauzu a myslela jsem si, že se už do kadeřnického salonu nevrátím. 

 

 • Po pauze a odpočinku jsem se ale rozhodla jinak. Chtěla jsem využít všech svých zkušeností a předávat je dál! Ale jinak. Už jsem nechtěla být "slepým a loajálním členem" jedné party, ale nezávislá a samostatná kadeřnice, která preferuje celostní přístup k vlasům a ví přesně co a proč dělá.

 

 • Začala jsem výběrem poměrně malé firmy, která v roce 2018 v ČR začínala distribuovat svoje výrobky, ale měla již 20-ti letou tradici v Dánsku, odkud pochází. NATULIQUE se řadí mezi firmy využívající tzv. zelenou chemii. Nicméně, pořád chemii. Stále věřím, že pokud víme co a proč děláme, můžeme občas chemii použít, nejsem v ničem naprosto radikální, tak ani v tomhle ne. Na druhou stranu se mi čím dál víc líbí myšlenka, že se můžeme chemie co nejvíce zbavit a navrátit se opravdu k téměř 100% přírodním produktům. A o tom je Živá péče. O přírodní péči a přirozené kráse.

 

 • Živá péče mi natolik učarovala, že jsem se v roce 2020 rozhodla věnovat se šíření této metody mezi více žen online cestou. Zavřela jsem kadeřnický salon a věnuji se tvorbě online kurzů a taky našemu e-shopu.

Musíte se živé péče bát? 

 • Nemusíte! Pokud chcete úplně a zcela vynechat chemii a baví vás hravost, kreativita, zkoumání, a tak trochu i přemýšlení, určitě ráda sáhnete po metodě "No poo". Hledala jsem českou alternativu k ne příliš lichotivému názvu no poo a začala jsem používat slovní spojení ŽIVÁ PÉČE, které podle mého názoru nádherně vystihuje podstatu této metody. Na živou vlasovou péči nepoužíváme kosmetiku, ale opravdu přírodní produkty, které často najdete i ve své kuchyni.

 

 • Tato metoda není nijak zvlášť složitá, přesto je dobré se o ní dozvědět víc a vyhnout se modelu pokus-omyl. Potřebujete chápat principy péče o vlasy a pokožku a respektovat je. Někomu totiž vyhovuje více vyživujících a pečujících složek ve směsi na vlasy a někdo jiný sahá více po mycích složkách. Nemůžu slíbit, že vám 100% poradím, která kombinace na mytí vlasů je pro vás dokonalá, ale ráda vám tu cestu zjednoduším a pomůžu vám se v této kreativní problematice aspoň trochu zorientovat. Tak, abyste si vy intuitivně a na základě nově získaných vědomostí 100% našlo to, co vám vyhovuje.

 

 • Komplexní a ucelené informace o živé péči najdete v online kurzu ŽIVÉ VLASY, který jsem vytvořila na základě všech svých zkušeností. Kurzem prošlo již více než 600 žen a 222 z nich se aktivně zapojilo do jeho konečné podoby tím, že mi poskytovali průběžně zpětnou vazbu. Kurz je opravdu vychytaný a vymazlený.

Kdy a jak můžete začít?

 
 • Klidně hned dnes. Ale pokud si chcete nejprve vše nastudovat a zároveň víte, že už nechcete používat chemický šampon, zvolte na první dobu šetrný, co nejvíce přírodní šampon a kondicionér a nepoužívejte na vlasy příliš mnoho stylingu (nejlépe žádný).

 

 • Pokud jste dlouho používala šampony a kondicionéry plné chemie a silikonů, je možné, že začátky nebudou jednoduché. Je potřeba zjistit v jakém jsou vlasy stavu a trpělivě počkat, až vlasy odrostou. Nemusí to znamenat, že vlasy nebudou pěkné hned. Pokud jste používala minimum chemie, přejdete na živou péči zcela jednoduše, přirozeně a bez problémů. Vaše vlasy budou týden za týdnem vypadat lépe a lépe.  

Jaký je rozdíl mezi obyčejným a  přírodním šamponem?

 

V tomto článku srovnávám dva „obyčejné“ běžné šampony z drogerie a dva „zdravé“ šampony. Jednak srovnáme ty dva zástupce ze dvou kategorií a jednak uvidíme rozdíl mezi obyčejným a přírodním. 


Co vám mohu doporučit?

 

 • Na šetrné, ale zároveň hloubkové mytí doporučujeme naše Reeshi nebo Amsha bylinky, které myjí a zároveň pečují. Více o ajurvédských bylinkách, srovnání a použití najdete na našem webu. Podívejte se také na reference našich spokojených zákaznic.

 

 • Krásně pečující směs, která ale také dokáže umýt vlasy, je Cashi. V této variantě dominuje Cassia, která vlasy i pokožku posiluje podobně, jako henna, ale bez barevného výsledku. Nemusí se jí tak bát ani blondýnky, či stříbrovlásky. Pozor jen, pokud jste platinově odbarvená. Silně odbarvený a chemicky narušený vlas může reagovat nepěknou změnou odstínu.

 

 • Vlasy před nanesením kašiček důkladně namočte a prodrbejte, uvolníte tak maz, nečistoty a spláchnete z vlasů povrchový prach. Teprve potom nanášejte mycí směs a to v dostatečném množství, nešetřete.

 

 • Na mastnější pokožku můžete vyzkoušet marocký jíl, který ale pravděpodobně ukáže skutečnou kvalitu vlasů" a pokud máte vlasy narušené třeba zesvětlováním či syntetickým barvením, dost pravděpodobně vám budou dost nepříjemně elektrizovat. 

 

 • Můžete umýt vlasy i sodou, aby jste je hloubkově vyčistili. Nepoužívejte ji ale opakovaně, soda je silně zásaditá a při opakovaném používání, a v silné koncentraci, nedělá pokožce ani vlasům dobře. Stejnou službu a bez podráždění pokožky, vám udělá Reetha. Mýdlové ořechy, které obsahují saponiny a dokáží vlasy napěnit a dokonale umýt, jako šampon.

 

 • Naučte se k mytí vlasů přistupovat jiným způsobem, není to „šup-šup", budete potřebovat trošku více času a přemýšlení. Cestu vám hodně zjednoduší Velký průvodce živou péčí, ve kterém najdete praktické rady a tipy k živé péči. Mám pro vás mimo jiné popis a vysvětlení jednotlivých ingrediencí (surovin), které můžete v živé péči použít. Dozvíte se kdy, k čemu a jak je nejlépe využít. Naučím vás, jak si můžete vyrobit živý šampon z plodů a bylin. Více informací o průvodci najdete zde. Knížka je momentálně ve zvýhodněné nabídce ve startovacích balíčcích i s vybranými produkty Živé péče. Neváhejte a vyberte si ten svůj ještě dnes!
 
 

Autor: Hana Moneam

Tuto stránku můžete volně šířit, vždy ale s odkazem na zdroj. Děkujeme!