V JAKÉM STAVU JSOU VAŠE VLASY? UDĚLEJTE SI TEST PORÉZNOSTI

 

Zajímá vás téma poréznosti vlasů a rádi byste zjistili, jak je na tom právě vaše hříva? Vyzkoušejte jednoduchý test.

Míru poréznosti vlasů je možné matematicky vyčíslit. Na přírodní a zdravé vlasy stačí stupnice od jedničky do trojky. Čtyřka a pětka patří mezi varovná čísla, ke kterým se dostanete nešetrnou péčí.

Jednička

Šupinky pěkně doléhají, vlasy jsou po usušení lesklé a na dotek úplně hladké. Při namáčení máte pocit, že kapky vody po vlasech zpočátku kloužou, následně však dlouho schnou.

Tyto panenské vlasy jsou nebarvené, nezesvětlované, nežehlené, bez trvalé a zpravidla zcela rovné. Nikdy z nich neuděláte vlnité a už vůbec ne kudrnaté vlasy. Ani když si koupíte speciální péči pro kudrnaté vlasy a svou hřívu budete mačkat do zbláznění. Pokud vlasy natočíte, za chvíli budou zase rovné.

Nic však není černobílé, a proto může mít stupnice poréznosti i desetinná čísla. Zdravé, rovné a jemnější vlasy se většinou pohybují mezi jedničkou a dvojkou. Tehdy se mohou lehce zvlnit, ale obvykle jim vlnitost dlouho nevydrží.

Dvojka

Šupinky stále doléhají a při správné péči vlas vypadá zdravě, je hladký a lesklý. Vytváří už lehký objem a může mít sklon k vlnění. Rychleji se mastí, schne přiměřenou dobu, ani rychle, ani pomalu.

Mírně porézní vlasy se považují za tzv. normální. Podle svého tvaru (na průřezu kulaté nebo oválné) a také podle způsobu zacházení mohou být rovné, nebo lehce vlnité. Pokud na lehce vlnité vlasy použijete přípravky s obsahem proteinu a účes správně vysušíte, mohou se vlasy vlnit více.

Když to ovšem s proteinem přeženete, vlasům může chybět hydratace. V tuto chvíli začnou některé ženy péči příliš kombinovat a přehánět. Vlasy zatíží natolik, že je pak musí umýt silně čisticím šamponem, čímž je vysuší, naruší a dostávají se tak do začarovaného kruhu.

Chcete-li si své jemné vlny udržet, vyberte si vhodný a hlavně jemný styling. Ve vašem případě totiž platí, že méně je více.

Čísla dva v poréznosti si drží téměř každý zdravý, jemný a „normálně“ vyhlížející evropský vlas.

Trojka

Šupinky už úplně nedoléhají a vlasy jsou na dotek hrubší. Často jsou suché, více vsakují masky a barvy na vlasy (barva chytá tmavěji, než očekáváte), a po usušení mají větší objem.

Mezi trojky patří mimo jiné i suché a často přirozeně kudrnaté vlasy. Zdravé afro se dostává až k číslu čtyři. S vhodnou péčí mohou být i tyto vlasy lesklé a zdravé. Potřebují hlavně uhladit tzv. mastnou péčí. Dobře jim dělají másla a oleje. K poréznosti číslo tři se můžete dostat i nešetrným barvením a odbarvováním, nicméně pořád to není tragédie.

Čtyřka

Šupinky nedoléhají, vlasy jsou velmi hrubé na dotek. Máte pocit, že mezi prsty drhnou a cuchají se. Je pracné je zregenerovat, udržet hydratované a uhlazené.

Pokud máte vlasy s trojkovou poréznosti, nejste daleko od čtyřky – varovného čísla. Je-li to možné, nechte barvení na odborníkovi a zesvětlování se zcela vyhněte. Čtyřkové vlasy jsou často matné, mají sklon k třepení a lze je uhladit jen s pomocí žehličky. Mohou vypadat jako chemlon a potřebují opravdu hodně péče, aby vypadaly k světu. Neobejdete se bez šamponu, kondicionéru, masky, stylingu a fénu. K vytvoření lesku často potřebujete i žehličku.

K číslu čtyři se dostanete nešetrným odbarvováním, opakovanou trvalou ondulací, častým žehlením na vysokou teplotu, ale i celoročním a celodenním pobytem na slunci. Pozor, nejlepším řešením může být nechat si narůst nové a zdravé vlasy.

Pětka

Šupinky vůbec nedoléhají, jejich vrstva je velmi narušená a ztenčená. Vlas se chová absolutně nepřiměřeně a lesk už prakticky neexistuje.

Toto číslo je konečná stanice. Vlasy se začínají rozpadat, nedrží pohromadě, odlamují se při jakékoliv manipulaci a nic je už nezachrání. Jedinou možností jsou nůžky.

shutterstock_340053569

5 tipů, jak na zdravé vlasy

  1.     Pokud chcete mít krásné a zdravé vlasy, držte se svých přirozených čísel. Je-li číslo poréznosti přirozeně vysoké, snažte se ho snížit vyživující péčí.
  2.     Čísla poréznosti pokud možno nepřeskakujte. Jestliže se s jedničkovou porézností dostanete na dvojku, zase tak moc se nestane. Budete mít jen více práce s péčí. Pokud však přeskočíte z jedničky na trojku, vlasy už moc hezky vypadat nebudou.
  3.     Myslete na to, že odrost se bude většinou chovat jako jednička.
  4.     Naopak zapomeňte na radu z devadesátek, že je dobré vlasy narušit, aby lépe držely. Vlasy nemají „držet“, mají být krásné, zdravé a lesklé!
  5.     Nesnažte se nacpat vlasy do účesu, ale najděte si vhodný účes pro své vlasy.

 

V příštím článku se můžete těšit na tipy pro péči o barvené a poškozené vlasy s ohledem na jejich poréznost.