Henna/lawsonia inermis
Popis
Vlastnosti henny
Čistá indická henna/lawsonia inermis se pěstuje v Indii, v biologickém hospodářství, kde díky výjimečným klimatickým a půdním podmínkám dosahuje nejvyšších kvalit. Je jemně mletá a 3x filtrovaná, což zaručuje jak dobré nanášení, tak i skvělou barevnost této henny.
Barva, kterou s pomocí henny získáte, vždy závisí na vaší přirozené barvě vlasů. Čím tmavší jsou vaše vlasy, tím tmavěji henna chytá a obráceně. Vzhledem k tomu, že molekula červeno-oranžového barviva je vázaná na keratin, který obklopuje pigmentové jádro vlasů, výsledná barva se liší u každého vlasu i člověka. Zbarvení henny je „průsvitné“ a mísí se s vaší vlastní barvou. Proto často vypadají vlasy obarvené hennou velmi přirozeně. Hennovou barvu můžete zcela bezpečně aplikovat i na barvené, odbarvené a melírované vlasy, ale používejte pouze čistou směs henny a bylin bez indiga a přidaných chemikálií.
Henna dělá zázraky i na tmavých vlasech. Neobarví je červeně, ale dá jim jen červený odlesk. Také lehce zjemňuje zvlnění a udělá vlasy hedvábně jemné. Henna se v pohodě vypláchne i z dredů, copánků a kudrnatých vlasů.
Kvalitní a čistá henna vlasy neobaluje, ale posiluje, dává jim lesk a opravuje poškození chemickými procesy. Henna v kombinaci s přírodní barvou vlasů přináší krásné a přirozené výsledky. Pokud se rozhodnete hennu používat, vyzkoušejte si ji nejdříve na vlasech sebraných z kartáče, abyste zjistili, jak vybraný odstín vypadá na vašich vlasech. Teprve poté ji aplikujte na celou hlavu.
Pokud namícháte větší množství henny a nespotřebujete ji, můžete ji zamrazit. I samotný prášek můžete uchovávat v mrazáku, vždy však na chladnějším a temnějším místě (ne na slunci). Pokud necháte namíchanou a odstátou hennu zamrazit a pak ji použijete znovu, bude barvit více do červena. Hlavně, pokud jste ji předtím míchali s jablečnou či brusinkovou šťávou, nebo s vodou a jablečným octem.
Způsob použití
Hennu můžete míchat dvěma způsoby, a to teplým nebo studeným. Na první pohled nemusíte mezi oběma způsoby poznat rozdíl, ten je viditelný až při dlouhodobém používání.
Henna by se měla míchat s mírně kyselou tekutinou. Celulóza v henně se musí rozpustit, aby bylo barvivo k dispozici. Uvolňování barviva funguje nejlépe s citrónovou šťávou. Tato kombinace je pak velmi efektivní. Vodíkové atomy na rohu molekuly lawsonie musí zůstat neporušené, dokud se lawsonie neváže s keratinem ve vlasech. To způsobí, že barva bude krásně sytá a trvalá. Pokud se vodíkové atomy dobře neuvolní předtím, než bude henna ve vlasech, barva bude více oranžová a zároveň slabší. Laicky řečeno, při spaření horkou vodou a krátké době působení (např. 30 minut) si vytváříte z henny pouze barvicí masku/přeliv. Naopak při zalití kyselou tekutinou pokojové teploty a následném odstátí na 8 – 12 hodin při pokojové teplotě a minimálně hodinovém působení (příp. 2 hodinách působení) vytváříte permanentní/trvalou barvu, která dobře barví (ale 100% nekryje) šediny, nevymývá se a nepouští.
1. Studený způsob míchání
Smíchejte hennu s kyselou tekutinou pokojové teploty, typicky například s citronovou šťávou (a vodou) tak, abyste vytvořili pastu konzistencí podobnou bramborové kaši. Balená citronová šťáva může fungovat stejně dobře jako ta čerstvě vymačkaná. Pokud je vaše kůže citlivá na citron a po použití henny vás svědí, použijte jablečný ocet, pomerančovou nebo grepovou šťávu, případně jinou, o něco méně kyselou kapalinu. Vhodný je třeba ibiškový macerát nebo mírně kyselý bylinný čaj. Funguje také obyčejný ocet nebo víno, ale směs potom smrdí, což není zrovna příjemné, navíc víno obsahuje alkohol (nedoporučujeme ho používat). Nepoužívejte jogurt, protože bílkovina narušuje uvolňování a zachytávání barviva. Pokud je tekutina, kterou mícháte do henny, stejně kyselá jako citronáda, je vyhovující a dostatečná.
Pokud při míchání použijete prášek amla a smícháte ho pouze s destilovanou vodou, nemusíte již použít další kyselou přísadu. Henna pak bude tmavnout a chytat do lehce červeného až kaštanově hnědého studenějšího odstínu (podle podkladové barvy vlasů).
Nemíchejte hennu s kávou. Nezmění tím svou barvu, vůně nebude příjemná a navíc si můžete přivodit bolesti hlavy. Prášek z hřebíčku může zesílit barvu, ale u citlivějších osob může zároveň podráždit pokožku.
Pokud chcete opravdu plnou sytost barvy a také využít všechny benefity henny, nemíchejte hennu s vroucí vodou (teplý způsob).
Jestliže se barvivo z henny smíchá s vroucí vodou, ztratí na intenzitě a půjde spíše do oranžova. Naopak směs smíchaná s citronovou šťávou nebo ibiškovým macerátem/čajem (přesto, že v první chvíli může vypadat, že chytá světlejší!) postupně ztmavne do bohaté, přirozené a tmavě červené barvy. Pokud máte pocit, že citronová šťáva je pro kůži drsná, smíchejte citronovou šťávu napůl s destilovanou vodu. Můžete použít i jiné čiré ovocné šťávy nebo kyselé čaje, a pokud máte podezření na tvrdou vodu, raději nepoužívejte vodu z vodovodu.
Nechte namíchanou směs přes noc zakrytou pod igelitem při pokojové teplotě cca 21 stupňů Celsia. Henna tak lépe a pomaleji uvolňuje barvivo. Aby mohlo barvivo nejlépe migrovat do vlasů, musí být postupně uvolňováno z listů rostlin. Pomalé uvolňování v kyselém prostředí vám přinese ty nejlepší výsledky. Pokud spěcháte, dejte směs na teplé, ale ne horké místo. Při 35 stupních Celsia bude henna připravená už za 2 hodiny.
Před nanesením henny přimíchejte trochu více citronové šťávy nebo kyselého čaje, aby měla pasta konzistenci jogurtu, rozpuštěné čokolády nebo krupicové kaše.
Pokud místo citronu použijete kyselinu citronovou v prášku (stačí 1 malá čajová lžička rozmíchaná v destilované vodě), henna vám ve vlasech s velkou pravděpodobnostní nebude časem tolik tmavnout a zůstane oranžovější a zářivější.
Pro červenější odstíny použijte jablečnou nebo brusinkovou šťávu, případně jablečný ocet s vodou. Pamatujte ovšem, že výsledná barva vždy závisí na barvě původní.
2. Teplý způsob míchání
Hennu zalijte horkou vodou o teplotě cca 80 stupňů Celsia, dobře promíchejte a ihned nanášejte na vlasy. Nemusíte nic přidávat ani směs ohřívat.
Působení
V obou případech po nanesení pasty na vlasy a pokožku hlavy obalte vlasy/hlavu potravinářskou fólií (dobře se s ní manipuluje), a poté ještě zabalte do ročníku nebo staré čepice. Nechte působit od 30 minut do 3 hodin. Doba působení záleží na vás, někdo s hennou chodí i spát. Není to však příliš pohodlné, může to velmi iritovat pokožku a navíc je to i poměrně zbytečné. Henna samozřejmě lépe chytá a drží při delším působení, nicméně při tzv. studeném způsobu a odstátí bohatě stačí 3 hodiny působení i na rezistentní a šedivé vlasy (i když výjimka potvrzuje pravidlo). Vyzkoušejte tedy sami, co vám nejvíce vyhovuje.
Pro konečný světlejší (zrzavější) odstín, pokud vám to samozřejmě dovolí vaše původní barva vlasů, doporučujeme míchat hennu s cassií. Případně (pokud máte světlé vlasy) si můžete namíchat kombinaci henna + cassia + indigo a vytvořit si tak příjemný teple skořicový odstín.
Nezapomeňte
- Při míchání henny nešetřete. Více směsi a delší aplikace znamenají bohatší barvu.
- Pokud se vám vaše barva líbí, můžete několikrát nabarvit jen odrost a nebarvit pokaždé celé délky vlasů.
- Noste rukavice, protože byste si mohli zbytečně zabarvit ruce.
- Jestliže se vám henna špatně vyplachuje, napusťte si vanou plnou vody a na nějakou dobu hlavu ponořte. Poté vlasy pořádně vyždímejte a ještě jednou opláchněte ve sprše.
Kolik barvy aplikovat?
Doporučujeme s rostlinnými barvami nešetřit.
- cca 60 g prášku na krátké vlasy nebo odrosty
- cca 80 – 100 g prášku na husté vlasy dlouhé na krk (k límečku)
- cca 120 – 150 g prášku na husté vlasy pod ramena
- cca 200 – 250 g prášku na dlouhé a husté vlasy
Směs nanášejte na čisté a suché či lehce vlhké vlasy. Pokud máte vlasy příliš mastné, nalakované, natužené nebo jinak znečištěné, před aplikací je umyjte. Nepoužívejte vlasovou kosmetiku se silikony, rostlinné barvy pak hůře chytají a drží ve vlasech. Doporučujeme buď šetrný šampon, nebo no poo metody mytí vlasů.
Doba působení
Po nanesení barvy omotejte hlavu igelitovou fólií a ručníkem (nebo si nasaďte starou čepici) a udržujte v teple, můžete jít i na sluníčko. Nechte barvu působit cca 1 – 2 hodiny. Delší doba působení znamená intenzivnější a tmavší odstín, barva pak lépe drží ve vlasech a nevymývá se. Působení přes noc je ale zbytečně dlouhé, může vás po něm rozbolet hlava (nepřirozená váha na krku).
Po skončení doby působení důkladně a dlouze opláchněte pouze vodou a zafixujte kyselým oplachem (například voda + citron, voda + jablečný ocet, voda + káva, výluh z ibišku atd.) Můžete použít i kondicionér, ale vlasy nešamponujte. Vlasy vyfoukejte fénem s pomocí kvalitního kartáče, výsledný odstín tak bude tmavší a trvanlivější. Umyjte mycím prostředkem (šampon, no poo) až po 48 a více hodinách. Rostlinné barvy ještě na vzduchu oxidují, tmavnou a vybarvují se. Vlasové kúry doporučujeme také až po 48 hodinách, kdy je pigment už hezky usazený ve vlasu.
INCI:
Lawsonia inermis
Balení na výběr:
- 100 g (1 ZIP sáček DOYPAK)
- 200 g (1 ZIP sáček DOYPAK)
- 500 g (1 ZIP sáček DOYPAK)
- 1 kg (2x ZIP sáček DOYPAK)
Barva vlasů | Hnědá, Černá, Červená, Plavá, Blond |
Druh pokožky | Mastná, Problematická, Normální, Suchá |
Druh vlasů | Suché, Normální, Mastné, Vlnité, Kudrnaté |
Použití | Barvící maska |
Vlastnosti | Dodává lesk, Pečuje o pokožku i vlasy, Kopíruje podklad, Nezesvětluje, Nekryje šediny, Barví vlasy do měděna, až kaštanova |
Využití | Barvení vlasů, Malování na tělo |
Balení (?) | 100gr, 200gr, 500gr a 1kg |