Foukat nebo nefoukat?

Správné foukání prospívá jak vlasům, tak pokožce. Správným foukáním vlasy uzavřeme a ty se pak mnohem více lesknou a jsou dlouhodobě zdravější. Pokožka není tolik iritovaná a předcházíte problémy s lupy.

Pokožku foukání podporuje a chrání tím, že není dlouho vlhká a nevznikají iritace, plísně a lupy. Vlhké prostředí podporuje disbalanci vlasové pokožky a proto paradoxně časté mytí může způsobovat různé problémy, od svědění, lupy, boláčky, plísně apod. Což ovšem neznamená, že se máme snažit si vlasy neumývat a násilně prodlužovat dobu, kdy je potřebné/dobré, si vlasy umýt. O frekvenci a způsobu mytí vlasů bude ale jiný článek, dnes si vezmeme „na paškál“ foukání vs. nefoukání vlasů.


Správné foukání znamená, že se vlasy prosuší, klidně v předklonu, je možné zblízak foukat všemi směry u kořínků vlasů. Dejte si pozor, abyste ale vždycky foukali jen ve směru přiléhání šupinek kutikuly. Co to znamená? Představte si vlasy jako malé šišky, nebo klas obilí. Chcete do nich foukat tak, abyste je neotevírali.  Uhlazený vlas = zdravý a lesklý vlas.

ZDRAVÉ FOUKÁNÍ DO OBJEMU

Základem je  kvalitní fén, nejlépe s ionizátorem a teplý vzduch, který vlasy dokáže zbavit vlhkosti a vysušit. Žačněte v předklonu a bez kartáče. Foukejte do vlasů tak, abyste si vysušili pokožku a vlasy u hlavy. Fén držte cca 10 - 15 cm od hlavy a nemusíte úplně řešit proud vzduchu. Foukejte tak dlouho, dokud vlasy nejsou cca ze 70% suché. Teprve potom si vezměte do ruky kartáč a odspodu začněte fénovat jednotlivé prameny/sekce vlasů. Tady už si dejte velký pozor na směřování proudu vzduchu. Dodržujte vždy směr od kořínků, ke konečkům.

Studeným vzduchem vlasy jen fixujeme na konci vysušení. A to buď u každého pramene zvlášť, pokud vlasy foukáme přes kartáč, nebo na konci celého procesu, pokud vlasy profoukáváme, případně foukáme do vln s pomocí difuséru (nebo prstů).

JAK NA KULMOFÉN

Z výše uvedeného důvodu se nedoporučují různé „kulmofény“, ať už kulaté, či rovné. Když už si bez nich nedovedete představit život, použijte je pouze k dotvoření účesu. Nedělají dlouhodobě vlasům dobře, protože foukají v protisměru šupinek kutikuly. Navíc neudělají objem, přesušují konce a nevysušují dobře u hlavy.

  • Prosušte si vlasy od pokožky fénem až jsou zhruba ze 60-70% suché,
  • oddělte si sekce a začněte je tvarovat kulmofénem,
  • na konci pak můžete vlasy nechat vychladnout „ve vlnách“, respektive, v ruličkách.

 

Vlasy z kulmofénu nebudou držet tak hezky ve tvaru, jako když chladíte každý pramen zvlášť a z dlouhodobého hlediska vlasy spíše poškozují. Pokud chcete mou radu, nepoužívejte je.


KUDRNATÉ VLASY

Hodně kudrnaté vlasy je nejlepší prosušit od hlavy, následně zpomalit vzduch a jakoby namačkat do ruky a opět po směru šupinek dosušit tak z 80%. V této téměř suché fázi můžete nanést „stylingový přípravek“ (u no poo je to třeba gel ze semínek, pivo, slaná či sladká voda atd) a nechat přirozeně doschnout.

VLNITÉ VLASY

Lehce vlnité vlasy budou hezké, když se vyfoukají přes kartáč do sucha a ještě teplé, krásně rozčesané, se stočí do hezkého, uhlazeného „bobku“, případně několika menších a nechají se tak vychladnout. Po rozpuštění (po hodině a více) vzniknou krásné, „holywoodské“ vlny. Čím výš položíte svůj ztwistovaný bun, tím větší objem pak budete mít. Při umístění dole, pak budete mít spíše vlnité konce vlasů, bez velkého objemu.

Pokud máte jen lehce vlnité vlasy, často není třeba žádný no poo „styling“. Když večer vlasy pročešete kartáčem a na noc je stočíte, máte ráno poměrně jednoduše upravitelný účes. Stačí vlasy znovu pročesat, lehounce navlhčit růžovou vodou z rozprašovače, vmáčknout opět pár kapek arganového oleje a znovu na chvíli smotat do bobku. Opakované a důkladné vlhčení vlasů se příliš nedoporučuje, vlas se otvírá a stresuje, a z dlouhodobého hlediska to může mít za následek vysušení a poškození vlasu.

Když si pohrajete s foukáním, budou Vaše vlasy vždycky mnohonásobně a dlouhodobě krásnější. A to přeci každá z nás chce :)

Ať se vám foukání daří a nezapomeňte na svou jedinečnost, nicméně za respektování principů a zásad, které fungují.

 

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací zde.