Kdy a jak může henna zezelenat?

Tohle je jedna z nejčastějších otázek a zároveň omylů a fám, kolujících o henně. V tomto článku se dozvíte, jak to vlastně se zelenáním henny doopravdy je. Jak dlouho po chemickém barvení si můžete dát hennu? Zezelenaly vám vlasy? Proč se tak stalo a co teď s tím? Můžete naopak chemicky nabarvit vlasy, na kterých byla předtím henna?

Na tyhle otázky vám postupně odpovím krok za rokem. A víte co, uděláme si z toho takový miniseriál, protože jak je známo, vždycky je lepší si „rozporcovat slona“, aby jste se vůbec mohli pustit do jídla :) Takže krok za krokem.


V první řadě si pojďme říct, že téměř nikdy vlasy nezezelenají po henně. Ony totiž nemají jak, čím a proč zelenat. Ten prášek, který mícháte s vodou, je sice zelený, ale když si nevezmete rukavice, jakou barvu budete mít na rukou? Pravděpodobně oranžovou.

Jak by se tedy mohlo stát, že na vlasech máte zelenou?

Jedině tak, že nebarvíte hennou, ale směsí henny a indiga (tzv. hendigem), případně čistým indigem.

To je totiž modré a díky tomu může vytvořit zelenou. Ale z oranžové, zelenou opravdu neuděláte. Je tedy naprosto jedno, jestli barvíte týden po chemickém barvení, nebo měsíc, či půl roku. Rozhodující je v tomto případě barva vašich vlasů před barvením, nikoli čas, od posledního barvení.

K tomu, abyste pochopili princip barvení, pojďme si  nejdříve vysvětlit princip tzv. barevného kruhu.


Co to je barevný kruh a proč ho musíte znát, když si chcete barvit vlasy?

Barevný kruh je složen z několika barev, ale je důležité vědět, že existují pouze 3 primární barvy, které nikdy a nijak nemůžete namíchat. Těmi jsou: červená, modrá a žlutá. Ať se nám to líbí nebo nelíbí, tak to prostě je :) Proto nejde namíchat červená henna, ale může vzniknout vrstvením oranžové s přimícháním něčeho, co je opravdu červené, což henna není, ta je v podstatě oranžová, to znamená, že je to sekundární barva, která vznikla z červené a žluté. Příroda ji tak vytvořila a je zas jen na přírodě, jak sytá ta oranžová je. Někdy může být více do červena, jindy do žluta, případně (v kombinaci s hnědým podkladem) až do kaštanova. Kdyby totiž byla henna červená, tak potom z kombinace henna a indigo, logicky vznikne fialová.

My ale víme, že z henny a indiga vznikne hnědá, jak je to tedy možné?

Poměrně jednoduše, když totiž smícháme všechny tři základní barvy dohromady ve stejném poměru, vždycky vznikne hnědá. Možná si vzpomenete, jak jste jako děti malovali vodovkami a kombinovali barvičky, když jste si čistili štětec ve vodě a používali celé spektrum barev, dříve či později voda také zhnědla. A takhle fungují i barvy na vlasy, princip je stejný u barvení chemií, barvení rostlinnými barvami i při malování obrázků.


Je tedy jasné, že henna nezezelená, jediné, co může zezelenat, je modrá a žlutá, což je logicky indigo (modrá) a cassia (která je světle žlutá), nebo blond vlas (ano i tohle je žlutá, na kterou nesmíme v kombinaci zapomenout)!

Takže pokud máte blond vlas, nemůžete na něj prásknout tmavě hnědou, protože se logicky vytvoří zelená

A to samé se stane, když chcete zesvětlovat. Pokud chemicky zesvětlujete hennu, vznikne barva od oranžové, po žlutou. Pokud zesvětlujete hendigo nebo indigo, vznikne od zelené, přes modrou, až k šedé, podle toho, zda ve vaší rostlinné barvě převažovalo indigo, či nikoli.

Jste zelené, či modré a nevíte co s tím? Případně jste blond, chcete být hnědé a stále nevíte jak na to? V některém z dalších článků si povíme, jak na to :)

Nenechte se odradit a zachovejte paniku :) teda klid, samozřejmě, téměř všechno se dá nějak řešit. A když ne? Dobrá zpráva je, že vlasy zase rostou.

Krásný den a hennování zdar :) Vaše Hanka


Hanka-foto-blogAutorka článku

Hana Moneam je hair stylistka a průvodkyně přírodní krásou.

Pomáhá ženám vypadat a cítit se krásnější a to hlavně s pomocí přírodní kosmetiky a výběru účesu, který souzní v daný okamžik s jejich osobností.

Přivádí ženy zpět k jejich podstatě (přirozené barvě a struktuře vlasů), k sebepoznání a sebelásce.

Inspiruje ženy k propojení a sladění vnějšího projevu (vzhledu) a vnitřního nastavení (vhledu).

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací zde.