Kauza protein versus hydratace: Co potřebují naše vlasy?

Jak pečovat o vlasy, aby byly pořád zdravé? Potřebují vlasy nějaké doplňky? A pokud ano, jak poznáte, jestli potřebují hydrataci, nebo protein? Abyste svým vlasům dokázaly porozumět, je třeba si uvědomit, zda jsou vaše vlasy zdravé nebo poškozené.

Základní fakta o vlasech

Základním kamenem vlasů je keratin (bílkovina neboli protein). Pevnost vaší kštice je závislá na tom, jak je keratin ve vlase rozložený. Důležité je, jak začíná růst a z jakého tvaru folikulu vyrůstá (folikul = kořen vlasu s vlasovou cibulkou). To předurčuje, jestli bude vlas rovný, vlnitý či kudrnatý. Vlas rovný je téměř kulatý v průřezu, vyrůstá z téměř kulatého folikulu. Keratin se ve folikulu tvoří rovnoměrně. Čím vlnitější nebo kudrnatější vlas je, tím víc je folikul i vlas v průřezu placatější. Keratin se tvoří tak, že se shlukuje chvíli na jedné straně, chvíli zase na druhé.

Zbytek vlasu tvoří voda, které bývá kolem 12 %. Mladý a zdravý vlas si vodu udrží sám, čím je ale vlas starší, tím je náchylnější ke ztrátě vody. Není pak tak pružný a může se jednodušeji ničit, lámat a třepit. 

Díky tomu, že jsou vlasy tvořené převážně z keratinu, by se mohlo zdát, že potřebují doplňovat především protein. Ale není tomu tak. Bílkoviny většinou stačí doplňovat prostřednictvím stravy. Najdete je téměř všude, v mase, vejcích, luštěninách i zelenině. Pokud vaše vlasy nejsou v kondici, chybí jim především voda.

Poréznost vlasů

Předtím, než vyhlásíme verdikt v případu hydratace versus protein, tak do naší soudní síně přichází vypovídat ještě poréznost vlasů. Ta souvisí s genetickou výbavou i s tím, jak se o vlasy staráme. Přirozená poréznost vlasů závisí na tom, jestli nám rostou vlasy rovné, vlnité či kudrnaté. Rovné jsou přirozeně hladké a čím více mají kudrn, tím jsou poréznější. Poréznost vlasů lépe pochopíte, kdyz si vlas představíte jako šišku. Šupinky, které na sebe pěkně doléhají, značí nízkou poréznost. Šupinky, které jsou otevřené nebo doslova trčí ven, značí vysokou poréznost.

Porézní vlasy potřebují větší péči. Snesou více pečujících látek, které jim dělají dobře. Míra poréznosti se může změnit špatnou péčí. Například pokud vlas nebudete po mytí uzavírat nebo ho budete ničit trvalou. Vysokou poréznost tak nakonec může mít i vlas zcela rovný. Málo porézní vlas naopak nesnese nadmíru péče a bude tím spíše trpět.

Při mytí se vlas otevře. Šampon nebo i mycí no poo směs má často pH vyšší než samotný vlas (respektive než to, co vlasu dělá dobře). Proto je po umytí vhodný kyselý oplach nebo kondicionér, který vlas uhladí, vyrovná pH a pomůže ho opět uzavřít. Vlas správně uzavře kombinace studené vody, kyselého oplachu a šetrného foukání.

V kauze protein versus hydratace vůbec nehraje roli, zda své vlasy myjete no poo metodou, low poo šamponem nebo dáváte přednost curly girl metodě. Jde jen o to, co vlasy doopravdy potřebují.

Všechny tyto metody mohou být šetrné, pokud se budete zajímat o složení výrobku a o jeho účinky.

A konečně se dostáváme k nejzajímavějšímu bodu této kauzy. Hodně se mluví o tom, že je potřeba vlasům doplňovat protein. Obzvláště pak těm kudrnatým, nebo hodně porézním. Jak to tedy je?

Hlavní řeč o proteinu (která se pomalu stává hlavní řečí o hydrataci)

Mnoho lidí tvrdí, že bychom měli vlasům dopřávat protein pro dodání pružnosti. Pravdou je, že protein chybí opravdu málokomu. Ztrácí se jen minimálně, a když už, tak je na vině hlavně odbarvování a nešetrné barvení. Chcete zjistit, jak na tom jste? Udělejte si test na mokrých vlasech. Vezměte 3 - 5 mokrých vlasů a namotejte si je na ukázováčky tak, aby mezi nimi bylo cca 7 cm. Potom vlasy mezi prsty natáhněte asi o 30 %. Rozhodně s nimi nepružte a nezacházejte tak, jako byste je chtěli za každou cenu přetrhnout.

Výsledky:

1. Vlas se po natažení vytáhne, nevrací se do původního stavu, chybí mu PEVNOST a působí jako stará gumička? Pak mu chybí PROTEIN (často se jedná o polorozpadlý odbarvený vlas). 

2. Vlas se po natažení přetrhne, protože mu chybí FLEXIBILITA (pružnost)? Vaše vlasy postrádají HYDRATACI.

Pokud ale už vlasu chybí protein, vždy mu chybí i HYDRATACE. Chybí PROTEIN = chybí zároveň i HYDRATACE .

Potřebují vaše vlasy protein nebo hydrataci?

Když se vlas láme, nechybí mu protein. Pokud byste mu jej dodali, jen by se ještě více ZPEVNIL a posunul se blíže ke zlomení. Navíc, dodat do vlasu protein bez hydratace je velmi těžké až skoro nemožné.

Představte si vlas jako stéblo trávy. Když je stéblo velmi mladé a plné vody, chybí mu pevnost. Ohne se, můžete ho splétat, tvořit s ním, ale nebude vám držet “nahoru”, nebude rovně stát (vlas s normálním množstvím proteinu, dobře hydratovaný). Jedná se většinou o::

  • zdravý, 
  • rovný 
  • a mladý vlas.

 

A nyní si představte stéblo trávy, kterému chybí voda. Pomalu a jistě se z něj stává seno/sláma. Je suché a pevné, drží tvar (jakoby nahoru stojí), ale když ho chcete ohnout, zlomí se. Stejně jako stéblo trávy v tomto případě i vlas ztrácí hydrataci, chybí mu flexibilita, voda a měkkost. I když ho trochu namočíte, pevnost v něm zůstane. 

Když vlas chemicky narušujete, vždy mu nejdřív berete vodu, až poté protein. Nikdy to není obráceně. Nemůžete mu vzít protein aniž byste mu vzali vodu. Vlasu proto často chybí voda a málokdy protein. 

Už máme všechna fakta k případu protein versus hydratace. Už víme, že hydratace žádnému vlasu neuškodí. 

Ke slovu přichází obávané slovní spojení.

Je možné vlasy přehydratovat?

Nebojte se, vlasy není možné přehydratovat. Představte si je jako polstář, do kterého lijete vodu a on saje, dokud může. Teprve ve chvíli, kdy nemá možnost vodu dále vsakovat, začne z něj přebytečná voda vytékat. Nevezme si více než potřebuje.

Vlasům neškodí přemíra hydratace, ale jen nulová hydratace nebo naopak nadměrná péče.

Nevhodná a nadměrná péče

Rovné a vlnité vlasy

Základem je znát své vlasy a cílit na konkrétní problém. To znamená, že nemůžete po svých rovných nebo lehce vlnitých vlasech chtít, aby zvládly několik vrstev kondicionérů a masek tak, jak to zvládají vlasy afrického typu. Vaše vlasy by totiž byly těžké a rychleji by se zmastily, vlny by se vytratily. To však není důvod k použití čisticího šamponu a opakování té samé chyby, dokud si vlasy nezvyknou. Stejně tak je nevhodné v této chvíli zařazovat do péče více výrobků s obsahem proteinu. Naopak je vhodné na péči ubrat.

U vlasů, které jsou pravidelně myté no poo metodou a zároveň jsou zdravé (maximálně lehce vysušené), je dobré zařadit olejové zábaly či masky (stačí 1 - 2x za měsíc) a k tomu pravidelně vlasy hydratovat. Hydrataci si můžete dopřád klidně při každém mytí. Vlasy, které jsou myté low poo šamponem nebo metodou curly girl, budou vděčné za použití hydratačního kondicionéru nebo masky, která ale opět není vhodná častěji než 2x do měsíce. Rovné a vlnité vlasy většinou nejsou porézní, a proto jim stačí méně péče.

Pokud máte pocit, že jsou vlasy málo pevné, můžete jím k pevnosti dopomoci oplachem rýžovou vodou nebo maskou ze želatiny. Nicméně to neznamená, že nutně potřebují protein. Stejně tak jim můžete dopřát výrobky s obsahem proteinu. Když si totiž prohlédnete složení výrobků, které obsahují hydrolizované proteiny, tak mezi prvními složkami najdete vodu. Je pravdou, že protein se do vlasů nikdy nedostane bez pořádné dávky hydratace. Bílkovina pomůže udržet hydrataci a tím vlas uhladit. Tyto výrobky často obsahují minimum oleje nebo jsou zcela bez olejů. Naopak v nich najdete bylinné výtažky nebo syntetické emolienty, které pomáhají, připravují vlasy na pojmutí hydratace.

Kudrnaté vlasy a afro

Jste majitelkou kudrnaté hřívy nebo afra? Pak jásejte, můžete se totiž pořádně vyřádit. Vašim vlasům budou svědčit častější masky, olejové zábaly a nekonečná hydratace. Pojem nadměrná péče pro ně bude neznámý pojem. Většinou se jedná o vlasy více porézní, které zvládnou pojmout více hydratace. 

Mysleli jste si, že porézní vlasy pojmou více proteinu? Vzpomeňte si na začátek článku, kde jsme vám říkaly, že čím jsou vlasy kudrnatější, tím nepravidelněji se v nich tvoří keratin. To znamená, že u kudrnatých vlasů není keratin rozložený rovnoměrně. Kudrnaté a afro vlasy jsou přirozeně poréznější než dokonale lesklý hladký vlas Asiatek. Je to jeho přirozenost, kterou bychom měli respekovat.

Případ protein versus hydratace se blíží ke konci. Je opravdu jasné, že se nestal hrdelní zločin. Jedná se jen o malý sousedský spor, kdy pan Protein vstoupil na zahrádku paní Hydratace. Přitom paní Hydratace je společenská. Občas pana Proteina ráda pozve na skleničku. 

Zničené vlasy

Co potřebují zničené vlasy, které trpí barvením, nešetrným melírováním nebo trvalou? Když se vlasy lámou, je možné je ještě zachránit? Jesrliže vaše vlasy nereagují na hydrataci a jejich stav se nelepší ani po pravidelném dodávání hydratace, olejových zábalech a výživných maskách, už jim bohužel nic nepomůže. Představte si, ze jsou vlákna roztrhaná. Vlas je rozbitý uvnitř a můstky jsou natolik narušené, že se vlas prakticky rozpadá pod rukama. Poslední záchranou se tak zdá být použití prostředků s proteiny nebo keratinová terapie přímo od kadeřníka. Nevýhodou je, že keratin se vzdy po nějaké době musí znovu obnovit. V tomto případě pomozte svým vlasům raději jinak. Přijměte výzvu, jděte raději na pěkný nový sestřih a nechte si narůst nové zdravé vlasy.

Kauza protein versus hydratace končí. Není žádný výherce ani poražený. V péči o vlasy má však hydratace vždy přednost. Péči můžete upravit na míru. Kudrnatým vlasům nestačí strohé mytí bylinkami s následným kyselým oplachem z bylinek pro podporu hydratace. Pro kudrnaté vlasy to bude málo šťavnaté. Rovné či lehce vlnité vlasy zase nepojmou mytí jen s kondicionérem. Žádají si masku a poté další péči. 

Je jedno, které metodě mytí vlasů dáváte přednost.

Možností mytí 

No poo metoda

Ženy, které si oblíbily mytí vlasů bez šamponů, dokážou vyrobit "šampon" doslova z čehokoliv jedlého. V jejich rukách ožívají prastaré cizokrajné recepty z bylinek, které se nedají ani pořádně vyslovit. Jejich heslem je: "žádná syntetika".

Low poo metoda

Krásky vyznávající low poo metodu hledají šampony, které jsou co nejvíce šetrné. Jejich heslo: "informovanost o složení".

Curly girl metoda

Ženy milující krásné vlny a kudrny, často i rovnovlásky hledající co nejšetrnější péči pro své vlasy. Nevýhodou je, že spousta produktů určených pro tuto metodu, obsahuje syntetické parfémy a ne zrovna šetrné konzervanty. To se ale snad diky větší informovaností zlepší. Ženy díky curly girl metodě pečují o své vlasy šetrně i po mytí. Češou vlasy jen mokré, používají jemné bavlněné tričko místo ručníku a netrápí vlasy gumičkami. Jejich heslem je: "péče".

 

Všechny krásky s různými vlásky spojme se a pojďme se navzájem obohatit! Budeme moc rády, pokud se v komentářch podělíte o své zkušenosti a názory. Pořád vám nedá spát ten protein? Koukněte se na článek Protein: Kdy a proč ho vlasy potřebují?

 

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací zde.